Кухня, вдъхновена от Маркес в сърцето на Берлин

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Хорхе иска посетителите на Макондо да се чувстват като у дома си Берлинският квартал Кройцберг е известен с пъстротата на населението си. В него своя пристан е намерил и колумбиецът Хорхе Родригес. Там той е създал Макондо, малко уютно кътче, в което посреща гости и любители на латиноамериканската кухня. Кафе или бар, в което всичко идва от родината му, и е вдъхновено от въображаемия свят, описан от Маркес в романа „Сто години самота“.

 

„Берлин ме промени, тъй че сега съм по-отворен към света. По-рано в Колумбия не бе така. Там се мисли по-праволинейно. Тук се сблъсках с различни житейски ситуации, които по-рано не съм познавал“, казва Хорхе. Своя Макондо е изградил сам по образ и подобие на света, описан от големия Габриел Гарсия Маркес. Преди това е работил в сферата на маркетинга. Неговото заведение е смесица от кафе и бар, където се предлагат и избрани колумбийски ястия. Виното също идва от родината му.

 

„Не исках да създам просто един коктейл-бар, а нещо съвсем локално, където човек да се чувства уютно като у дома си“, признава Хорхе. И мебелите в неговото Макондо са наистина много старинни, а с необичайния си интериор заведението вече си е спечелило редовни посетители и почитатели. Отваря го преди 10 години, след като прочита романа на Маркес, в който той описва едно фиктивно и нереално място. По-рано, във района на Фридрихсхайм-Кройцберг, не е имало подобно изобилие от заведения, но днес, когато тук гъмжи от младежи и студенти, те са част от пейзажа. „Тук просто нямаш почивка. Всеки ден идват туристи и студенти от различни страни, за които няма граници. Тук човек може да остане до 4 часа сутринта, а на улицата винаги да се случва нещо интересно“, споделя колумбиецът.

 

Хорхе Родригес е пренесъл света на Маркес в сърцето на БерлинЕдно от ястията, които предлага са пържени банани с лук,домати и чесън. За да се запазят ценните хранителни вещества, е добре да се използват зелени банани. Те могат да се приготвят във фритюрник или в тиган, където да се добавят останалите съставки, плюс сол и пипер на вкус. Бананите се пресоват със специална преса, което позволява да се оформят по най-различен начин. Могат да се сервират като гарнитура, като десерт, или да присъстват в основното ястие.

 

„Тази рецепта я знам от моята майка. Тя редовно я правеше в Богота. Аз много си обичам пържените банани, и когато със съпругата ми бяхме в Колумбия преди 4 години, си похапвахме най-много тях“, признава с усмивка Хорхе. Тогава си помислил, защо да не предложи на посетителите си в Макондо същото ястие.

 

Хорхе Родригес се ражда през 1973 година в Богота. Дълго живее заедно с двамата си братя. Следва икономика в родината си, след което, през 2002 година отива на работа в Нова Зеландия, където се запознава със своята германска съпруга. Година по-късно се връща да живее в Германия.

 

„Въпреки че познавам много берлинчани и от дълги години казвам, че съм берлинчанин, все още не се чувствам на 100% такъв. Мисля, че ми липсва още малко,за да стана истински берлинчанин, и докато стане това, ще е нужно още време“, смята той.

 

Макондо е място не само за срещи на онези, които искат да научат тайните на колумбийската кухня, но и за всички латиноамериканци, за които заведението на Хорхе ги връща към корените им в Южна Америка.

 

 

Мартин Иванов

по материали на „Дойче Веле’

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.