• Влизането ни в чакалнята и Банковия съюз не означава, че след няколко години ще минем на евро. Дания е в чакалнята 20 години и няма никакво намерение да го въвежда.
• Това, че с договора за присъединяване сме се задължили да приемем еврото не означава, че имаме срок да го направим. Швеция също е длъжна, въпреки това отхвърли приемането на референдум. Няма да ни изгонят от ЕС ако се мотаме.
Освен това вероятно вече не отговаряме на критериите от Маастрихт (инфлацията е висока), така че е много вероятно след 3 години да не можем да влезем дори и да искаме. Та може би Борисов играе пиесата „гроздето е кисело“.
• Влизането в Банковия съюз е добро. Не защото специалистите в ЕЦБ са по-добри от тези в БНБ. А защото нашата Централна банка, включително сегашното ръководство доказа, че се поддава на влияние от властта и от собственици на банки. Банки може да фалират навсякъде по света. Обаче част от тукашните счетоводни практики за фризиране на капиталовa адекватност ще бъдат изоставени. Точно това е страхът на определени банкери. И съм убеден, че се опитват да влияят на вземащите решения.
• Приемането на еврото не е еднозначно добро. Би имало доста предимства. По-ниски лихви, в сравнение ако не сме членове на еврозоната. По-ниски такси и разходи при транзакции. По-предвидима среда. Курса ни е 1.95583 от 23 години, но не е ясно за колко дълго.
От друга страна политиката на ЕЦБ за негативни лихви води до изтъняване на средната класа, балонизиране на имоти и други активи и възход на популистите партии. Някои търсят причините другаде, но това е основната.
Така че въпросът има много страни, отговорът не е твърдо ДА или твърдо НЕ.
Но няма силни аргументи срещу влизането ни в Банковия съюз. Ама щели сме да плащаме ако западна банка фалира, а те нямало ако наша фалира. Зор им е за нашия под 1% дял в банковата система. И колебанието на Борисов вече води до недоверие, смяна на левове в евро и нестабилност. Пируетите му навлизат в опасни води, които могат да костват дългосрочния ни просперитет. Особено при очаквания за забавяне на световната икономика и дори рецесия в Европа.