А касиерките знаят много добре как да го уважат…
– Ало! Брат’чед, ти ли си?
Винаги, когато ми се обажда, Брат’чеда Иван Джурата пита „Ти ли си?“ От съображения за сигурност. Много добре познава гласа ми. Чува, че съм аз насреща му и пак пита. Държи на точността.
– Аз съм Брат’чед! Как си? Що си? Отдавна не сме комуникирали.
– Лоша работа, Брат’чед. Тоя път съвсем зацапахме свещите.
Брат’чеда обича цветущо да се изразява. Не е сухар някой. Ама тия негови „цветни“ приказки доста лоши шеги са му изигравали. И сега усетих, че е оплескал работата.
– Уволниха ме, Брат“чед!
– Не думай!
– Съкратиха ми щата.
Кой знае какви ги е надробил на началството си, ама нейси… – И сега к’во?
– Всичко е точно Брат’чед. Регистрирах се в Бюрото по труда. Но, за да започнат да ми плащат обезщетението, трябвало да получа още една заплата от досегашния си работодател. Защото трудовият ми договор бил прекратен поради съкращаване на щата. Имало някакъв член, по който работодателят трябвало да ми даде още пари. Обаче, работодателите обикновено забравяли за този член. Та, за да съм сигурен, рекох до теб да се допитам.
– Има, Брат’чед. Има такъв член. И за работника той е хубав член. 222-ри от Кодекса на труда.
– Три двойки. Три двойки за работодателя. Браво! А за мен – Шестичка. Ха, такааа. Чудесно! Казвай, казвай сега какво гласи тоз хууубав член, Брат’чед.
– При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него; съкращаване на щата, какъвто е твоят случай Брат’чед, намаляване обема на работа; спиране на работата за повече от 15 работни дни; при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност; или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят, сега много внимавай Брат’чед, има право на обезщетение от работодателя.
– Още парички?
– Още Брат’чед!
– И колко още?
– Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя.
– Изчислено за колко време?
– За времето, през което е останал без работа. Но за не повече от един месец.
– За един месец, за един месец, Брат’чед! Кой ти ги дава тия пари?
– Работодателят трябва да ти ги даде!
– Още утре ще й опъна една жица на Вукадина, аз. Още утре Брат’чед!
– Коя, пък, е тази Вукадинова?
– Как коя? Касиерката. Още утре ще й кажа да уважи тоз хууубав член.
Такъв си е Брат’чеда Джурата. Обича да е сигурен, когато изисква от другите да са точни…