Разходка из Охрид 2000 година

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
11

Цар Борис Първи2000 година, криза и светлина в тунела – правителство на СДС.

САБ /Съюз на архитектите в България/ организира творческа командировка за активисти с цел осъществяване на контакти с колеги от съседни държави като за начало Република Македония.

Маршрут Скопие, Охрид и Струга. Остават свободни места и съм поканена – имам душа на архитект, а иначе съм прост пътен инженер.

Незабравима е разходката ми из Охрид. Водач е един дядо, който много приличаше на моят дядо от Северозапада. Дядото, около 65 годишен, ни повози на три курса с неговата лодка – кайчи из езерото. Кристално чисти води и пастръмка с червени точки. Групата беше от около 60 човека предимно архитекти.

И започнахме разходката от чаршията, по стария калдъръм между магазинчета за сувенири, челарница, пекарница, и чебапчета. Големият чинар, бижута от риба плашица и седеф.

Нашият водач беше въодушевен да разкаже и покаже, радваше ни се и говореше за гроба на свети Климент за това, че който бил праведен чувал сърцето му, за Самуиловата крепост – куп развалини с оформена входна рамка без врата и едни останали стълби за втори етаж, но с невероятно красива гледка към Охрид, Черквата Света София – полуразрушена и занемарена но с покрив, на два етажа огромно здание.

Ето този там в дясно от олтара е цар Борис първи построил тази черква в много стари времена. каза и посочи дядото.

Очите му бяха избодени.

По спомен фреската беше в дясно в страни до прозореца.

Дърворезбата на олтара фина като дантела, цареше спокойствие и тишина и полумрак, а ние пристъпвахме по старите плочи изтрити от хиляди нозе и времето. Преливахме от гордост, че сме Българи построили такава голяма и красива черква – Света София – Света мъдрост.

Беше есен, октомври. В хотела вечеряхме и пихме по чаша кавадарско вино и жолта тиквешка ракия. Същите като нашите.

И си бяхме много странни едни на други с келнерите, защото се разбирахме без преводач и си бяхме еднакви.

Бях си купила една карта на Македония с описание на английски и седнали на дивана пред рецепцията четяхме и превеждахме история на Македония, а келнерите стаени зад една завеса слушаха нашите коментари и все по-голямото ни удивление за цар Самуил, който бил Македонски цар, а кой е бил Българският цар тогава и защо на Василий му казват българоубиец, а не македоноубиец?

Единственото негативно преживяване беше, когато вървейки към крепостта след дядото, минахме покрай едно училище и от тоалетните на втория етаж, продрани детски гласове крещяха – Бугариии ……е….ем ви Бугари. 15 годишни хлапета, голям героизъм.

И същите тези деца и тези след тях, пораснаха и станаха 35 годишни и вероятно още викат е…ем ви Бугари.

Тогава още не знаех, че двете ми пра баби по бащина линия са от Охридско и Битолско преселнички. Знаех че са преселнички от планините на Беломорието от далеко.

И се питам защо стигнахме до тук, да се обиждаме и нараняваме?

Защо, защо е така?

Още ли цар Борис Първи е там на стената с избодени очи да не гледа позора на потомците си?

Дядото дали е жив? Да покаже с гордост пак иконата на Борис?

Да, вярно е, каза, това е Бугарска икона.

Самият той също ни изучаваше и него времето му бе изтрило споменът за общите ни неща. И той питаше за някои думи – как вие му викате, ама същото му викаме, казвахме ние. Единствената дума, която беше различна по смисъл беше – вредна, на Македонски подредена – В редена, а на български навредува. На вредна ама вредна.

Защо стигнахме до тук?

 

Паметникът на Кирил и Методи
Паметникът на Кирил и Методи
Света София
Света София
Общ поглед към Охрид от крепостта
Общ поглед към Охрид от крепостта
Крепостта - стълбите и входът
Крепостта – стълбите и входът
Дядото с бялата риза разказва
Дядото с бялата риза разказва

 

Езерото
Езерото
Езерото с моя милост
Езерото с моя милост
Площадът с чинара
Площадът с чинара
На главната на кафе
На главната на кафе
Църквата Свети Климент
Църквата Свети Климент

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.