Дойде ли Коледа, всеки от нас, поне за малко, иска да се потопи в приказките. И всичко говори за това – от различните обичаи, до украсите от светлини и изрисувани прозорци, коледни свещи и сияещи елхи. Даже често Рождеството Христово се разказва на малките деца като приказка, в която се появяват добрите мъдреци, разнасящи добрата вест за раждането на Спасителя за радост на целия свят и как добрият старец разнася подаръците на децата, за да ги направи по-щастливи.
Едва ли обаче има друго място освен Стокхолм, където може да се почувствате наистина като в приказка, и то точно на Коледа. Електронното издание на Gazeta.ru изброява пет причини да посетите шведската столица в дните на най-светлия празник в годината.
Както е известно хората се делят на две – част от тях смятат, че Карлсон е измислен герой, и други, които смятат, че това малко дръзко човече с перка на гърба, действително живее в Стокхолм. Първите са склонни да прекарат цял уикенд при своя психотерапевт, а вторите – да отидат до шведската столица, за да потърсят приключенията, спомен за които ще им остане за цял живот. Но особено това важи за времето непосредствено преди Рождество.
1.Коледният пазар на Стокхолм
Ако отидете на площад Сторторгет и застанете на стълбите на музея на Алфред Нобел, пред вас ще се открие една приказна картина към местния коледен пазар, най-голямата градска елха и ще усетите мириса на току-що приготвени печени бадеми. За романтиката на Коледа напомнят огънят в камината и снежинките, ароматът на канела и джинджифил, топли вафли и марципан, допълвани от захарен памук, соленки и глег – така шведите наричат греяното вино, което те пият с орехи и стафиди. И времето минава неусетно в слушане на звучащия на площада ритъм енд блус, който ви кара да изпитате малко позабравения възторг.
2. Снимка за спомен на стария кладенец и купуване на сувенири за най-близките хора
Една от забележителностите в шведската столица е градският кладенец, построен през 18-ти век от архитекта Ерик Палмстад. В миналото кладенецът освен източник на питейна вода, при нужда е могъл да се използва и ако възникне пожар. Сега той е фонтан и любим обект за снимки на туристите от цял свят. Наблизо са разположени малки дървени къщички, в които се предлагат всевъзможни сувенири. Ако има нещо, за което шведите проявяват своя консерватизъм, това са люлките на панаира. Те се изработени от местни занаятчии, а не са, както обикновено, продукт на масовата субкултура Made in China. Тук изобилстват добре познатите на всички герои от скандинавската митология – троловете. Можете да откриете и занаятчийски работилници за производство на бродерии, вълнени облекла и десетки други дребни неща като коледни топки, къщички, елени и други. Всички тези сувенири са в състояние да зарадват и най-суровите ви приятели, и да ги накарат още веднъж да изживеят детството си.
3. Да се повозите на детско влакче в музея на Астрит Лингрен
Макар и вече големи, не пропускайте възможността да се повозите на влакче в музея на Астрит Линдгрен, и така още веднъж да се върнете в детството. Не е важно как сте се добрали до остров Юргорден – пеша, с трамвай или с кораб, важното е да се настаните във вагончето на детското влакче и да се потопите в света на Емил от Льонеберя и Роня, и да преминете през гора пълна с разбойници. Музеят на приказките на прочутата шведска писателка Астрид Линдгрен е като магнит за децата със своите дракони и други митични същества с големите им светкащи червени очи. И те, притихнали сякаш очакват да зърнат своя Карлсон. Тук можете да посетите и прословутата вила Вилекула, където Пипи вдига своя кон на ръце над главата си и дори да седнете на пода, и да изгледате някое не толкова назидателно представление. Музеят е подходящ и за децата на 30 години и така се опровергава схващането на самата Пипилота, че възрастните не умеят да се забавляват, защото умът им е зает винаги с доста скучни неща. В музея далеч обаче не се срещат само героите от произведенията на Линдгрен, тъй като самата писателка е искала в него да съжителстват и други скандинавски любимци на децата като троловете от произведенията на Туве Янесен.
4. Не пропускайте да опитате местните сладки и солени изкушения
Сергиите с бонбони в Стокхолм са навсякъде. Всички си купуват бонбони в хартиени торбички, бързайки към касите, за да могат по-скоро да се насладят на вкусните изкушения. Хит по време на Рождество са типичните шведски бонбони във формата на бели и червени бастунчета, измислени някога от сладкарката Амелия Ериксон. Тя така и на никого не споделила своята рецепта, която останала тайна, но класическият вариант за направата на бонбоните включва вода, захар, ментово масло, оцет и оцветител. Според една стара книга по кулинарство тези бонбони се наричали „полкагрис“, и трябвало да тежат всяко по 50 грама. Самите шведи съвсем си нямат на идея защо точно така трябва да се казват бонбоните. Преведено „полкагрис“ означава „Свине, танцуващи полка“. Възможно е предците на днешните шведи от 19-ти век още тогава да са предвидили, че „полкагрис“ ще станат обект на вниманието на туристите. Но да се върнем на сергиите и разбира се и към черните бонбони със съмнителни лечебни качества, които ако не искате да опитате, може да купите за приятелите си. Това е още едно от типичните шведски лакомства, поглъщано от местните деца.
5. И накрая – потанцувайте малко в най-стария джаз клуб на Стокхолм
Какво означава Стокхолмски инсайд ли? Ами това, че всички работещи шведи получават заплатите си на 25-то число, което води до увеличаване на фейсконтрола в местните клубове и дискотеки в края на всеки месец, като се знае, че тогава нараства напливът от посетители. А какво по-добро от това за съдържателите на заведенията, за да понатрупат малко оборот. Но това едва ли би било толкова важно за вас, ако вечерта прекарате в местния клуб „Стампен“, където все още се усеща духа на музиката от 50-те години, и където парчетата на Дженис Джоплин и Чък Бери се изпълняват на живо. Така че вземайте чаша бира, потанцувайте, и не мислете, че скоро ви предстои път към дома.
Мартин Иванов
По материали на Gazeta.ru