Отново не допуснаха никаква наченка за училищна автономия. Идеята на закона е отговорността за избор на директор на училище да е споделена между общинските власти, регионалното управление в образованието (подчинено на МОН) и самото училище. Преди променителите се опитаха да набутат и директен представител на МОН, а тези от РУО да са двама, за да има министерството 3 на 2 гласа и духът на закона да отиде по дяволите.
Съдът ги спря, а стотици конкурси бяха провалени. Сега приеха нови правила, според които разпределението е отново 3:1:1, т.е. пак от министерството си гарантират пълно мнозинство чрез трима представители на РУО, а другите са един на Общината и един от училището.
Но дори и това не им стига. Кой им гарантира, че техния човек няма да се изложи и в някой от представителите на РУО няма на се появи съвест, да се отметне от партийната линия и да ги прецака? Ето как: за да бъдел ограничен субективният елемент, казусите във втората част на изпита ще бъдат предоставяни от МОН, а не от самата комисия. Разбирайте, че „правилният кандидат“ ще е добре подготвен и случайности няма да има. Община и училище ще бъдат буквално само наблюдатели на процеса и само ще гледат как им спускат добре опечен партиен директор.
Няма да го пуснат този кокал и това е. Не желаят да бъде избран дори един директор, който не е одобрен или пряко назначен от висшите централни сили. А демокрацията да ходи по дяволите! В така наречените „общински“ училища самата Община е безгласна буква, а учителите са просто черноработници.