Виждали сте от кутийките на LED крушките как цвета на светлината се мери с келвини (K). Келвините са мерна единица за температура. Замисляли ли сте се защо и какво общо има с цветовете?
Отговорът е, че в зависимост от топлината им, естествените светлинни източници излъчват различен цвят светлина. Така пламъкът на свещта е изразено жълт, защото е около 1850K, крушката с нажежаема жичка е около 2400K, а Слънцето е от 5000K (на хоризонта) до 6000K (когато е над нас). Светлинни източници с по-ниска температура отиват към жълто и червено, а с по-висока температура към бяло и след това синьо. Последното е интересно, защото сме свикнали от водопроводните кранове да свързваме червеното с горещо, а синьото със студено. При светлинните източници е обратно – колкото по-синьо е, толкова по-горещо е.
Келвините на крушките за лампи днес отразяват точно това – какъв цвят светлина излъчват. По-малко число ще означава по-жълтеникава светлина (warm white), а по-високо число ще означава по-бяла (daylight).
Объркването обаче е още по-голямо, когато започнете да снимате с фотоапарат. Ако извадите професионалната камера на телефона си и намалите контрола за баланс на бялото (WB) на 2000K, снимката ще изглежда… синя. А ако го увеличите на 8000K, тя ще изглежда… червена. Защо наопаки?
Причината е, че във фотографията тази настройка е за компенсация – тя не казва, че светлината ще стане толкова келвина, а дефинира отместване, което я променя.
И това е само много малка част от нещата, защото цвета на светлината всъщност е двуизмерен, а корекцията за баланс на бялото е много по-сложен от просто отместване…