Какво е за вас луксът? За някои това са скъпи и недостъпни неща като шикозни дрехи, почивки в райски кътчета на Земята или мощни и големи автомобили. За други – не дотам „скъпи“, но ценни неща като семейството, здравето или свободното време.
На луксът е посветена една нова изложба на лондонския Victoria and Alberth Museum. Сред експонатите са изящни механични часовници, при които всеки детайл е изработен ръчно, шапка от златни пера и корона от 18 век с диаманти. Предмети, за чието производство е необходимо много време. Но какво всъщност представлява луксът? „Този въпрос ни занимава, защото искаме да предизвикаме един нов дебат“, казва за „Дойче Веле“ кураторката Яна Шолце, и допълва: „Искаме да разберем какво е луксът в един по-широк смисъл, тъй като смятаме, че той е ограничен само до индустрията, произвеждаща предмети на лукса и пазара.“ Навсякъде по света луксът се свързва с различни скъпи предмети, които не са по джоба на всеки.
Такива са дрехите по последна мода, ултрамодерни яхти, просторни къщи и мощни автомобили. Някои хора обаче разбират под лукс нещо различно, свързано с личността им. „За мен луксът е да си купувам каквото искам“, споделя една британка. За друг това е свободата. За трети храната, или неща от които човек не се нуждае, като телефона. Или здравето на най-близките хора. „В стреса, в който живеем днес най-големият лукс е времето“, споделя костюмиран британец. В западния индустриален свят под лукс днес се разбира, човек да разполага с повече свободно време. Фитнесът и здравословното хранене също се приемат за лукс, както и присъствието в глобалните социални мрежи. Джонатан Файърс от университета на град Саутхямптън е един от малкото учени, поставил си за задача да изследва това, какво представлява луксът. Той издава и първото списание, носещо естествено заглавието Luxury, в което се опитва да дава критичен поглед по темата. Понятието „лукс“ непрекъснато се променя. Редките неща изискват най-големи разходи. „Ако погледнем назад към 18-ти век, тогава притежанието на лични дрехи е било изключителен лукс. Днес, особено в западния свят, те са просто една необходимост. Според мен луксът може да е различен според времето и мястото. За разлика от останалите региони, на Запад терминът се променя много по-бързо“, смята той. Така, в някои части на света като Африка, животът, образованието чистият въздух и наличието на питейна вода и храна все още се считат за лукс. И ако се върнем обратно в музея, може да видим още обекти, които може би днес са лукс, но в бъдеще ще станат ежедневие – като един автомат с проби от ДНК, който се свързва със загубата на лична свобода, която и сега се счита за своеобразен лукс. Природните богатства в бъдеще също могат да се превърнат в лукс. Като нефтът, който е в основата на производството на различни пластмаси, от които пък се правят мебели. Така че дефиницията на понятието „лукс“, е в силна зависимост от обществените промени. „Мисля, че днес понятието се използва за всичко, и е загубило своето значение. То не е изчезнало, а само е променило значението си. Днес като лукс определяме умереността, или свързваме наличието на малко и много“, убеден е Файърс.
Мартин Иванов
По материали на „Дойче Веле“