Не съм оптимист по отношение на ефекта, който ще получим от заделените средства за неутрализация на закриването на въглищната енергетика в трите региона – Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Първо, защото субсидии и държава, работни места не създават, особено устойчиви и високодоходни. Може да компенсират, да покриват загуби, това в сферата на антикризисните мерки, но бъдеще не създават.
Второ, тъй наречените технологии на бъдещето – включително водородни, батерии и прочие пожелателни идеи се разбиват в реалността на тази графика – при 6000 МВт товар, разчитаме на въглищата за 48 процента от потреблението ни. При това температурите не са минусови. От повече от десет години правим преходи, субсидираме ВЕИ и… това е картината – ВЕИтата дават – 1,2 процента от потреблението от ВяЕЦ, и още 3,8 от ВЕЦ.
При 7000 МВт товар, нещата стават още по драматични, защото АЕЦ не може да произведе повече, могат въглищата и блоковете на ТЕЦ Марица Изток 1 до 3.
И с тези 1,2 милиарда евро, трябва да закрием мини и ТЕЦ ове.?! и да вярваме в тези общо 5 процента, ще ни топлят и осветяват дългите зимни дни и нощи?! Щели сме да ги заместим с водород?! Със солари, с батерии – сори слизам от влакчето на зомбираните.
Най-идиотското е, че тези 1,2 милиарда евро са взети назаем от ЕК за да реализира общите климатични политики и да ни направи още по уязвими. Само щетата за една година от спирането на ТЕЦ при горната картина надвишава тези 2,3 милиарда лева.
Хайде пак да помислим – как точно с тези пари ще се създаде нова високотехнологична и високо доходна заетост в тези регион, точно от държавата, за да компенсира загубата на работни места и доходи.
Забравяме най-важното – рисковете свързани с доставката на енергийни ресурси отвън. Единствено местните такива гарантират сигурността.
Както казах слизам от влакчето, други да ви продават политически наркотици.