На какво се основава прогресът? Това е развитието в духовно и техническо отношение на интелекта на един народ и цивилизация. На какво се основава интелектът? Как да го развием? Това са основни въпроси, на които всеки трябва да намери най-правилния отговор. С първите ръкописи, датирали от древността, се оформят и първите наченки на култура, която се базира на писмеността, учението и стремежа да знаем повече, да развиваме културата си и познанията в определени области. Тук, под друг ъгъл, можем да погледнем, че и първите географски открития са свързани със стремежа да научим повече и да знаем какви сме и какво ни е отредила природата в този живот.
Къде е нашето място и как да го използваме взаимно? Природа-Човек. През последното десетилетие на 20 век се вижда небивал прогрес относно техническата мисъл в човека, която ражда все нови и нови идеи, материализирани в „технически чудеса“. Но да обърнем внимание на интелекта като културна ценност. През годините много автори пресъздават определени философски теории, които дават началото на културните виждания за живота и формирането на социалните общества. Но с развитието си в една култура на дадена нация е много важна литературата – тази, която ни дава надеждата и възможността да виждаме невидимото със сърцето и ума си. Това е прогресът, това е начинът да се твори и да се създават нови и брилянтни идеи за развитието на индивида и обществото като цяло. Книгата един прозорец към света. Написаното от различни писатели по целия свят е знание, което се поглъща от любознателните и тези, които искат да развият своята култура и интелект. С познанията се развива и индивида, човека. С получените знания се създават предпоставки за сравнение и индивидуално виждане по дадена тема. Прогресът е съвкупността от знания, които движат народите в тяхната идентичност и самобитност.
С писмеността на братята Кирил и Методий се дава ново начало в културния обмен между цивилизациите. Аз като българин съм горд, че сме дали нещо уникално за света – писмеността, тази, която ни ограмотява и ни дава шанса да виждаме света през погледа на думите. За съжаление, трябва да отбележа, че през последните години все по-малко хора, притиснати от икономическата криза, а може би и нежеланието, не четат и не искат да развиват своя интелект. Как да ги убедим, че трябва – те не се ли досещат, че именно чрез познанието ще са силни по своему? Едва ли. Може да искат да тънат в нищетата на неизвестното и объркващото, това, което те приемат само за чиста монета от определени кръгове и хора. Но не запада ли нашата нация? Да!!! Тъжен въпрос и още по-тъжен отговор. Трябва да се замислим и да си отговорим на много въпроси. Но важното е да не изоставаме в нашето интелектуално развитие, да не тънем в мъглата на незнанието. Посланието на това кратко есе е: Развивайте се, четете и водете диалог. Както се казва в спора се вижда и ражда истината. Нека да сме позитивни и по усмихнати!
*Бел. ред. – Тъй като автор към публикуваният текст не бе посочен го подписваме като анонимен. Ако е пропуск на неговият автор, моля нека се свърже с нас на info@forumat.bg