Проектът „Софийски коледари“ е инициатива на НЧ „Васил Левски 1928″ подкрепена от Столична програма „Култура“. Той има за цел да съживи едно забравено от столичани нематериално културно наследство – коледуването. Чрез проучване с помощта на експерти бяха издирени и записани 10 характерни за София и околностите коледарски песни със съпровод на тъпан и гайда. Създадената по проекта коледарска група разучи и записа песните в аудио формат. За по-точно пресъздаване на обичая бе заснет и филм, който включва характерните благословии и ритуали.
Във филма участва и проф. Венцислав Димов – Ръководител на изследователската група „Етномузикология“ в Институт за изследване на изкуствата към БАН, който разказва интересни факти за произхода на коледуването и спецификите за шопския край. Коледарите са облечени в характерните за шопската фолклорна област носии и ямурлуци. За да може песните да достигнат до хората и да бъдат разучени освен филма създадохме и „Дигитален наръчник на коледаря“, който да се разпространява безплатно и ще бъде от помощ на бъдещите коледари.
В проекта участват като консултанти:
Илияна Найденова – музикален педагог, изследовател на шопския фолклор.
Георги Величков – музикант, корепетитор, музикален редактор в БНР.
Даниел Спасов – изпълнител на фолклорни песни и продуцент в БНТ.
Групите за народните танци в София преживяват истински ренесанс в последните години. Школите са пълни с хора, които се опитват да изграждат общност около културните ценности, които споделят. Съхраняват се българските танцови традиции, но изворите за коледуването са „пресъхнали“. Ролята на проекта „Софийски коледари“ е да изиграе това свързващо звено между местните общности имащи отношение към народните танци и традиции, и липсата на информация как може да се организира една коледарска група. Създадените културни продукти в рамките на проекта ще запълнят точно тази липсваща информация и ще са своеобразен наръчник за запазване на нематериалното културно наследство – коледуването!
Филмът ще бъде промотиран в началото на декември 2021 г.