Откакто се помня чета и слушам за неизбежното потъване на малките островчета – т. нар. атоли – из Тихия и Индийския океан. Тези дни това послание пак е сред водещите новини. Активистите и политиците, които вече десетилетия ни плашат с тежката съдба на островите, непрекъснато се позовават на науката.
Реших да питам науката какво реално се случва и тя ми отговори следното (видимо на картинката + преведен текст от екстракта):
„Използвайки богати колекции от изображения на Landsat, това проучване анализира промените в площта на 221 атола в Индийския и Тихия океан. Резултатите показват, че между 2000 и 2017 г. общата земна площ на тези атоли се е увеличила с 61,74 km2 (6,1%) от 1007,60 km2 на 1069,35 km2. По-голямата част от промяната в земната площ е резултат от изграждането на острови в Малдивите и на атоли в Южнокитайско море. От 2000 г. насам Малдивите са добавили 37,50 km2 земна площ, докато 16,57 km2 нови острови са се появили в островните вериги на Южнокитайско море Спратли и Парасел.“
Повече има тук: https://www.sciencedirect.com/…/abs/pii/S2213305421000059
Явно има нужда от добавка, че странни коментари се появяват:
Околната среда се е променяла през цялата история на планетата. Хората винаги сме се адаптирали. Изграждането на диги, коси, острови винаги е било част от играта. Ние не само се адаптираме към промените – всъщност адаптираме средата към нашите нужди. Как точно мислите съществуват Холандия и Венеция например?
Та данните са пределно ясни – към този момент площта на атолите расте. Точка.
Дали нещо ще се промени в бъдеще, никой не знае.