Магията да полетиш

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
0

Магията да полетиш Днес все още има хора, за които полетът в небесата не е просто едно преживяване – да видиш земята отгоре, от високо, а магия, която е способна да определя живота им. Магия, завещана от пионери в летенето, като германският изобретател Ото Лилиентал, извършил над 2 500 полета с планер -тоест самолет по-тежък от въздуха.

 

В наше време, недалеч от родното му място – град Анклам, един друг летец-изпитател тества границите на човешките възможности с разработените от него ултра леки самолети. Волфганг Лабуде е в стихията си по време на деня на отворените врати на летището край Нойщад в Мекленбург. Неговият самолет е Eurowigt 120 – една ултра лека и модерна машина. До него винаги е съпругата му -Тилда. Снабден с малък резервоар, самолетът постига скорост от 90 км/ч и позволява летателно време от 2 часа.

 

Волфганг Лабуда следва мечтите на пионерите в летенето„Чудесното е, че сам си отговорен за всичко и се научаваш как да контролираш машината. Това е предизвикателство, което в същото време е и удоволствие и създава едно уникално усещане“, казва Волфганг.

 

По време на шоуто, Green Bird, както се казва самолетът му, привлича посетителите не само заради цветовете си. Летенето с него е лесно, а пилотът има нужда само от книжка за управление на леки летателни апарати, за да реализира древната мечта на човека да полети.

 

„Впечатляват ме не само тежките, но и леките машини, които позволяват да се управляват лесно, и сякаш имаш чувството, че висиш във въздуха“, казва един посетител. Да виждаш цялата земя от високо пък е най-хубавото нещо за едно малко момиченце.„Когато се кача в самолета се изключвам, и гледам света от високо. Чувствам се освободен“, признава друг посетител.

 

1891 година е началната дата на летенето, а един от пионерите е споменатият инженер Ото Лилиентал, прелетял около 20 метра край Берлин със собствен самолет. След него идват други и други пионери, и ако има с какво и ние да се похвалим, това е, че сме сред родоначалниците на военната авиация през далечната 1912 година, факт, който не трябва да се забравя.

 

Магията да полетишНо да се върнем към Ото Лилиентал, в чийто роден град Анкллам се намира музеят на германското въздухоплаване, в който са изложени реконструирани летателни апарати на големия пионер. Показани са 18 образци на самолета, създадени от Ото Лилиентал. Използвал е основно ленено платно, върба и бамбук, а за модел на летателните му апарати са послужили щъркелите, чийто полет е изучавал в продължение на години. Започва опитите си за летене на 43 години, а пет години по-късно загива, след като се разбива при един от полетите си.

 

„Той е разчупил една вековна тайна. От днешна гледна точка, когато виждаме модел на съвременен самолет, разбираме,че в него са залегнали принципи на физиката на летене, заложени още от него“, казва Бернд Лукаш, директор на музея в Анклам. Днес според него описваме дори един „Еърбъс“ с понятията, които преди 130 години е измислил Лилиентал.

 

Само на около 30 километра по въздушна линия от родното място на пионера, Волфганг Лабуда твори своите самолети в малка манифактура. Материалът за ултра лекия самолет е основно алуминий и полиестер, а работата е изцяло ръчна. Сам развива 12 различни дизайна на Eurowigt 120.

 

„Усещането е страхотно, защото вземаш един картон, от който трябва да изработиш отделните части, като си сигурен, че всичко трябва да е направено точно и че в края на крайщата ще допринесе за това да полетиш“, казва конструкторът.

 

Да полетиш и да погледнеш света от високо. Това впечатлява и съпругата му Тилда Лабуде. Тя няма право да управлява самолет, но от дълго време е завладяна от магията на летенето.

 

„Имаме огромен респект от делото на Ото Лилиентал, който като пионер е представил визията си как да се научи човек да лети, и сега просто продължаваме да я развиваме“, споделя Тилда.

 

Полетът със самолет е бил и си остава една магия, както в миналото, така и днес, въпреки че за повечето от нас самолетът е едно нормално превозно средство. Само, който не е летял, той не е усетил тази магия.

 

Мартин Иванов

по материали на „Дойче Веле“

Снимки: „Дойче Веле“

 

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.