Кои семейства и групи от политическия и властовия елит са притежатели на българските земи и гори?
Как са узаконили и как ползват присвоената собственост?
ОТВОРЕНО ПИСМО
До г-н Бойко Борисов, Министър-председател на Република България
Относно: Престоящата проверка от Европейската сметна палата /ЕСП/ на дейността на сертифициращия орган на разплащателната агенция- Държавен фонд земеделие
Уважаеми г-н Премиер,
За втори път се обръщам към Вас със сигнално писмо във връзка с дейността на Министерството на земеделието и храните. През октомври 2009 г. Ви информирах за нередности в тръжната процедура за картографиране от въздуха на част от територията на България. За съжаление, официален отговор не получих, въпреки изричната законова разпоредба, уреждаща правата на гражданите и задълженията на държавните институции в подобни случаи. Което е и причината за решението ми да изпратя копие от настоящото писмо до, парламента, президента, БОРКОР, медиите. Впоследствие възнамерявам да информирав ЕСП и посланиците на европейски страни в София, които изпратиха запитване до ЕК във връзка с търга, проведен от МЗХ за картографиране на земеделските участъци!
Сега Ви занимавам по повод на официален документ- писмо на ЕСП /7.4. 2011г./, в което информират Сметна палата на България за предстоящ „Одит на дейността на сертифициращия орган при заверяване на данните от проверките по ЕФГЗ в рамките на ИСАК за финансовата 2011 година”. Зад сложната брюкселска терминология , се крият две ясни съобщения:
Първо, че ЕСП е решила да направи задълбочена проверка на начина, по който са отчитани и заверявани данните от проверките на разплащателната агенция, във връзка с т.нар. директни плащания на фермерите ;
Второ, че ЕСП се надява да получи предварително / до 6.5.2011 г./ информация от България, за да проведе планираната за октомври-ноември т.г. одитна мисия.
Предполагам, че сте информиран от Министъра на земеделието и храните за предстоящото изпитание. /За всеки случай и в интерес на фактологичната точност, прилагам копие от българския превод на писмото, подписано от г-н Олави Ала-Нисиля, член на ЕСП /.
Едва ли има съмнение, че инициативата на ЕСП-една от петте висши институции на ЕС- не се вписва в рутинната схема за провеждане на финансови одити. Съгласно приетата регламентация, ЕСП следи как се изразходват финансовите средства на ЕС, т.е. на европейските данкоплатци. И реагира пред ОЛАФ в случай, че сигналите за нарушения се потвърдят
При тази ситуация няма как да бъдат подминати няколко въпроса, за част от които алармирах в писмото, изпратено до Вас през октомври 2009 г.:
1. Разполагат ли МЗХ и правителството с надеждна и качествена картографска информация за земеделските земи, която е абсолютно необходима, за да се прилага прецизно процедурата по отчитането и разплащането с българските фермери? Противно на официалните изявления, експертите на Белгийско-българската асоциация Бест Ту Би смятат, че нито след първия търг за картографирането /август, 2009 г./ , нито след втория, проведен през м.г., Вашето правителство има на разположение изображения, отговарящи на международните стандарти. А за тези поръчки бяха похарчени бюджетни средства, при това на необяснимо високи цени!
2. На какво се дължи безпрецедентното забавяне при изплащането на парите на фермерите? И още-кой и въз основа на какви законови основания е наредил да се орязват полагаемите пари за фермерите с 20-30%? Нали тези средства са отпуснати за 100-процентово използване, ако са спазени процедурите от разплащателната агенция и бенефициентите! Или в България действат наредби, различни от европейските!
3.Защо от октомври м.г. досега в България няма постоянно действащ сертифициращ орган, чиято функция е да заверява данните от проверките на разплащателната агенция при извършване на разходите по ЕФГЗ? И как всъщност ще протече одита на ЕСП при положение, че в МЗХ от месеци текат кадрови кадрили, а скандалите за служебна некомпетентност, документни измами и сигналите за административна корупция са станали всекидневие.
Уважаеми г-н Премиер,
Съжалявам, че Ви занимавам с неприятни въпроси. Връщайки се от продължително задгранично пътуване в България разбирам, че неколкократно сте изразил мнение пред медиите да не Ви ангажират времето с неуместни питания. Но такава е съдбата на един премиер: да изслушва алтернативни мнения, да вниква в аргументи и да взема решения, когато са засегнати ключови държавни интереси. А случаят, за който ви пиша, е именно какъв:
Първо-става дума за пари, за огромни финансови средства, които за съжаление не се разходват и отчитат строго по правилата. Известно Ви е, че само годишните директни плащания на фермерите надхвърлят един милиард лева и че около половината от тях получаваме от бюджета на ЕС!
Второ-касае се за това, в какво състояние се намира българският кадастър. Знаете добре, че зад личните дрязги и скандали в МЗХ, парламента и правителството по повод на кадастъра, прозира една грижливо пазена тайна: кои семейства и групи от политическия и властовия елит са притежатели на българските земи и гори, как са узаконили и как ползват присвоената собственост!
Което ни отпраща към последния ми въпрос: всъщност кой днес пази България – единствено Бог ли?!
С пожелания за здраве и успех във Вашата политическа мисия!
Проф. Кръстьо Петков,
Управител на Бест Ту Би-Клон България
28 април, 2011 г.