ОТГОВОР:
За да може да се отговори на поставените въпроси, трябва да уточните на какъв договор сте бил назначен при първия и втория работодател. Ако договорът е бил граждански работодателят няма задължение да Ви осигурява във фонд безработица, както и няма задължение да подава декларация образец 1. В тази хипотези трябва да се осигурявате сам, задължително за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт и по Ваше желание за безработица. Тогава и Вие сте задължен да внасяте сумите по различните фондове на Държавното обществено осигуряване, както и да подавате декларация образец 1 до десет календарни дни в териториалното поделение на НАП по регистрацията Ви.
Ако обаче договорът е бил трудов и то за повече от пет работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, работодателят Ви (и първия и втория) са били длъжни да Ви осигуряват за всички осигурени социални рискове, а именно: общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Ако сте бил осигуряван по втората хипотеза, работодателят Ви е бил длъжен да плаща сумите по държавно обществено осигуряване, както тези за негова сметка, така и тези, които Вие дължите (правейки прихващане от трудовото Ви възнаграждение) и да подава декларация образец номер 1 в НАП. Ако същия не е платил вноските, но е подал декларация, то Вие ще имате осигурителни права, а съответните органи по приходите чрез законово предвидени механизми ще си събере парите от Вашия работодател (което в случая не Ви касае). Ако не е подал и декларация, тогава няма как да Ви бъдат изплащани обезщетения, защото в информационните масиви няма информация Вие да сте осигурен за тези социални рискове. Ако това се е случило по този начин, то според мен трябва да подадете жалба до Агенция по труда, както и да териториалното поделение на НОИ (по регистрация на работодателя) в която да посочите какво се е случило и да приложите всички необходими доказателства, т.е. всички документи, които са ви издавани, както и копие на трудовата книжка и документите въз основа на които сте получавали трудови възнаграждения (трудов договор и „фишовете“ за получавани заплати).
Като заключение на казаното, по – горе Ви цитирам чл. 54а от Кодекса за социално осигуряване, за да се информирате, какъв осигурителен стаж Ви е необходим за получаване на обезщетение за безработица от ФОНД „Безработица“.
Чл. 54а. (Нов – ДВ, бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 115 от 2004 г., бр. 105 от 2006 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
1. (изм. – ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
2. (изм. – ДВ, бр. 105 от 2006 г.) нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или професионална пенсия за ранно пенсиониране;
3. не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по чл. 4.
(2) (Нова – ДВ, бр. 105 от 2006 г.) За придобиване право на парично обезщетение по ал. 1 се зачита и времето:
1. на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
2. на платените и неплатените отпуски за временна неработоспособност и за бременност и раждане;
3. на неплатения отпуск до 30 работни дни през една календарна година;
4. зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна.
(3) (Предишна ал. 2 – ДВ, бр. 105 от 2006 г.) Паричното обезщетение за безработица се отпуска въз основа на заявление до териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
(4) (Отм. – ДВ, бр. 112 от 2003 г., предишна ал. 3, изм., бр. 105 от 2006 г.) Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на прекратяване на осигуряването, ако заявлението по ал. 3 е подадено в 3-месечен срок от тази дата. Ако заявлението е подадено след този срок по неуважителни причини, паричното обезщетение се изплаща за периода по чл. 54в, намален със закъснението.
(5) (Изм. – ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Отпускането и изчисляването на паричните обезщетения за безработица се извършват въз основа на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 и данните, декларирани в подадените от лицата документи за отпускане на паричните обезщетения, при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет.
Николай Баташки, адвокат