Всички студенти се научават, че когато дадена лекция е записана в определен час, тя започва 15 минути по-късно. Например ако по програма е от 13:00, тя ще започне 13:15. Шеговито наричаме това „академично закъснение“. Но защо е наложено така?
Корените на тази практика идват от Швеция от град Лундс. Било е свързано с камбаните на катедралата там, които биели на кръгъл час. Преди векове хората нямали часовници, поради което това бил единственият начин да знаеш колко е часа. Кампусът на университета обаче бил голям и придвижването отнемало време. Затова било прието лекциите да започват 15 минути след камбаната. По-късно това било наложено и в университета в Упсала. Вероятно практиката е проработила добре и закъсненията на студенти и преподаватели намалели. Вероятно чрез гост-професори се е пренесла и в други европейски държави.
Въпреки, че днес имаме предостатъчно часовници и нямаме проблем с отчитане на времето, тази традиция е останала и до днес, като се прилага масово почти навсякъде. Само една част от традицията поне ние не спазваме: при анонсирането на лекцията към часа трябва да се добавя съкращението c. t. (например 13:00 c. t.). Това идва от латинското „cum tempore“, което се превежда като „с течение на времето“. По този начин би се различавало от уточняване на точен час, което трябва да се обозначи с s. t.: „sine tempore“ или „без (допълнително) време“.