Повод, който ме накара да напиша тези редове са българските „чудеса „ от двайсти век, но към тях ще се върна малко по-късно, тъй като прекалено много станаха „ЧУДЕСАТА“ от двайсет и първия, а прекалено малко чудесните неща, които биха зарадвали всеки средностатистически български гражданин с нормален начин на мислене. И така да започнем със следните реални неща, които съпровождат средностатистическия български гражданин:
Първа случка
След като сте пребивавал в чужбина няколко седмици – например в многожеланата Германия, ако ползвате свободно немския език, ще разберете доста неприятни истини. Ще се сблъскате навсякъде с пренебрежителното отношение. Показателно е това на обслужващия ви на летището наземен персонал – разбирай гастарбайтери, които са чули по различни поводи /неопровергани от надлежните български представители/, че българите са криминални типове. А накъде летят тия „типове“ – „За София, това е някъде при Букурещ“ /?!!!!/ – ограмотяват се взаимно, и в движение, гастарбайтерите, които ви обслужват. В автобуса пък, който ви пренася до определената писта, чувате позната реч -„какво купихте“, „къде спахте“, „не е на далавера“. Речта е българска, а на „нашего брата“ изобщо не му пука, че на теб ти става неудобно – все пак сме в ЕС, където България е член, че може би има чужденци, които разбират български…!!
Качват ви в самолета в най-отдалечения край на летището, едва ли не с погнуса, независимо, че сте си платили и „сиренето действително е с пари“. До вашия самолет стои евентуално само този на Румъния, но нали София е до Букурещ?!!! За щастие българските авиолинии могат да се похвалят с един от най-добрия сервиз на борда и вероятно с най-добрите пилоти – като имам предвид техниката, с която летят. Но чудесата не свършват до тук! Стюардесата ви подава днешния вестник, родно производство. Поглеждате заглавията и очите ви се премрежват от бяс- „По шосетата заловени пътни бандити“ – крокодили,бесни, полуумни и т.н., „До площад „Св. Неделя“ по обяд застрелян радиоводещ „ , „Атака и ГЕРБ са за всенародно допитване“ – „да има или няма предаване на новини по българската телевизия на турски език“. Момент, нещо не разбирам. Във всяка уважаваща гражданите си държава официалният език е задължителен – за гастарбайтери, за желаещите да получат съответното гражданство и т.н., а в България българският език е официалният език и всякакви коментари са излишни. Да, ама не – на кого беше необходима безсмислицата с новините, на кого е необходима новата безсмислица с допитването? На турското малцинство много повече полза ще донесе културно, информационно, музикално предаване, езикова подготовка някаква… Но в случая явно изобщо не става въпрос за грижа за малцинството, а за будещи много въпроси политически дивиденти. Още повече, че никой не се притеснява с какво ще се изхранват 700-900 хил.нещастници, след като консумацията на тютюн в световен мащаб е намаляла с около 35 % и продължава да пада. Някой да се е загрижил за проблема? Г-н Дянков,там няма да помогне и вегетарианската пица, но ще говорим „когато му дойде времето„!!
Е, добре драги сънародници – учудващо ли е отношението към нас? Какво мислите, че съобщават посолствата в София в страните, които са ги делегирали – това, което е във вестниците с някои незначителни добавки – министър-председателят набил неверния приятел на дъщеря си, или че и до този момент – повече от двадесет години, в страната се ширят корупция и беззаконие, безработица и неясно бъдеще, но страната според нейния финансов министър е пред разцъфване. Интересно под каква форма?!!
Случка втора
Българската национална телевизия провежда проучване сред българските зрители за българското присъствие в света през ХХ век и „О, чудеса, да вярвам ли на очите си“ ? – българският принос за техническия прогрес на света е – ЧУШКОПЕКЪТ. Поглеждам календара и виждам, че сме далеч от 1април. Но изглежда сме съвсем близко до съвсем съмнително психическо състояние .Ще трябва да се извиним на създателите на фамозния уред, че не е намерил място в посланието до Космоса. Тогава обаче какво трябва да кажем на българите, прославили България с изключителните си гласове – като Борис Христов, Николай Гюзелев, Райна Кабаиванска, Елена Николай, на участниците в Детският радиохор, на тези именити българки от „Мистерията“, станали част от посланието на земляните в Космоса? Какво да кажем и на стотици други, прочули българския талант по всички световни сцени? Какво биха казали откривателите на лекарството
„НИВАЛИН„ ,чудесните ни софтуерни специалисти? Къде в класацията се изгуби компютърът на Джон Атанасов, или първото използване в световната практика на самолета в бойни действия – Одрин 1912- а? Ако щете дори пастата за зъби „Поморин“?
Никой не отказва качествата на мезетата от печени чушки и „Кьопоолу“, но поради ограничената по географски белези употреба и силната комшийска конкуренция, трудно ще бъде оценено българското откритие – ЧУШКОПЕК. При това съществуват сериозни проблеми с основен показател за уредостроенето – „производителност“.
За съжаление следващото заключение на „експертите“, широко отразено от БНТ – за историческото значение на 9 септември 1994 г., е обида за българския народ, нескопосана PR- акция, която се стреми да продължи митологията. Преди всичко тази дата представлява предателство към интересите на българския народ в интерес на чужди сили, които не само върнаха страната назад, но я вкараха и в коловоз „трета глуха“ на нормалното историческо развитие. Крайно време е да се прекъсне тази нескопосана митология с двойния освободител, за да спрат веднъж завинаги спекулациите със чувствата между българския и руския народ и великоимперските интереси на руските управляващи.
Нека да проследим фактите:
-
1. Съществува изумително съответствие между желанията на руския император и Й. В. Сталин за България и Балканите – спомнете си Сан-Стефанския договор от 1878 г. и създаването на СР Македония в състава на СФРЮ.
-
2. България е страна от Оста „Рим-Берлин-Токио“ през Втората световна война, но никога не е обявявала война на Съветска Русия. Обявила е война на САЩ и Великобритания, което води до жестоките бомбардировки на София през януари 1944 г., но нито един български войник не е участвал на Източния фронт и това е заслуга на Цар Борис ІІІ, заедно с тази за спасяването на българските евреи. Факти, които никой не бива да отрича, или да се опитва да присвоява заслугите на монарха в една конституционна монархия. А заслугите на баща му за обявяване независимостта на страната бледнеят в сравнение с нещастията, сполетели България благодарение на неговите опити да задоволи болните си амбиции.
-
3. Никой не се извини на българския народ затова, че беше поднесен като безплатен подарък на великосъветсите интереси от западните политически лидери Чърчил и Рузвелт – спомнете си Ялта и Потсдам. На 4 септември 1944 г. Съветска Русия обяви война на България, защото България доставяла кожухчета за немските войници!! Нещо да кажете за мотива? Та ако САЩ и Великобритания желаеха щяха да бъдат в София за броени часове – Солун е по близко от Бургас. Спомнете си още – или поне прочетете /вече освен хартиени истории има и Интернет/, и Багрянов, и преговорите в Кайро през лятото на 44-а със страните, с които сме във война.
-
4. Сега за партизаните и тяхната роля. Досега никой не се е опитал да обоснове партизанското движение у нас, неговите цели и нуждата от появата му. След като не сме във война със СССР, трябва да се предполага, че помагаме на англо-американските войски да ни превземат. Хитро!!! Задавали ли сте си въпроса защо по същото време няма партизани в Унгария, Румъния, Полша, Чехословакия -тяхната съдба е решена. Остават Сърбия, България и Гърция /много години след края на войната с провокирана гражданска война/. А представяте ли си как бихме изглеждали, ако „ВЕЛИКИТЕ…..“ бяха решили границата със СССР и сателитите му да мине по р. Дунав? Интересно как биха изглеждали тогава партизанските движения в балканските страни?
-
5. Някак бързо и без много шум се подминава и въпросът за платените репарации, за загубените територии и изнесеното от страната имущество от Червената армия -макар че България не е взела едно копче от Съветска Русия.
Драги сънародници, изреждането може да продължи. Още много други „важни“ събития в класацията си БНТ е „пропуснала“. Например Априлският пленум на БКП от 1956 г., развенчал култа към личността на Сталин и бетонирал трийсетгодишното еднолично управление на героя от Правец -Т. Живков и компания. Откритията на БНТ едва ли съдействат за пооправяне на международния ни облик. Защото ако сам не се уважаваш, чуждите ще те уважават още по-малко. Не е ли настъпил последният час, за да си зададем логичния въпрос – ЗА КЪДЕ СМЕ ТРЪГНАЛИ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ, КОИ СМЕ И ЗА КАКВО СЕ БОРИМ? АКО ИЗОБЩО ГО ПРАВИМ.