Санкциите за длъжностни лица се увеличават десет пъти
След дълги препирни, най-сетне в навечерието на Коледа народните избраници сколасаха да поднесат скромен сюрприз на трудовото население. На 11 декември 2008 г. те гласуваха окончателно на второ четене поредните поправки в Кодекса на труда. И тези изменения в трудовото ни законодателство, както сигурно вече никой не се учудва, се налагат от изискванията на Европейската комисия.
За какво иде реч в случая?
Съгласно новите нормативни текстове работодатели, които газят трудовия ни закон и не осигуряват на работниците си нормални и безопасни условия за работа, ще бъдат наказвани с глоба от 10 000 до 15 000 лева. Досега санкцията беше от 1500 до 5000 лева. Длъжностното лице, което конкретно е виновно за неспазването на кодекса, ще плаща от 2500 до 10 000 лв., при досегашни от 250 до 1000 лева. Прегрешилият може да подлежи и на друго наказание – при повторно прескачане на правилата касата му ще олекне с от 20 000 до 30 000 лева.
С 10 000 лв. ще бъдат санкционирани и онези работодатели, които наемат работници без трудов договор.
Много трябва да внимават и работодателите, които досега си правеха оглушки и не изпълняваха предписанията на контролните органи – или с най-различни хватки им пречеха да си изпълняват задълженията. От Главната инспекция по труда неведнъж са казвали, че много често когато нейни експерти отидат на проверка в даден обект, работодателят укрива изискваните документи. Покрива и самите аргати – по мазета, по кафенета… Къде ли не? А в нередки случаи самият работодател също изчезва.
Но ако това се случва след 1 януари 2009 г., откогато влизат в сила промените в Кодекса на труда, такива работодатели ще бъдат глобявани до 15 000 лв., а при рецидив – до 30 000 лева.