ВЪПРОС: До август месец имам 10 години осигурителен стаж, а след това съм записана в бюрото по труда, като от там съм ползвала само 1месец.От януари 2010 г. ще излизам в отпуск за отглеждане на дете до 2 години. За да се ползва тази отпуска трябват 12месеца осигурителен стаж, следователно аз имам право на нея. За целта от 15 декември 2009-а ще започна работа в частна фирма на познати.След като свърши тази отпуска,която ще е за около 6 месеца, ще ме съкратят и отново ще се запиша на борсата, защото от там ще ми остават около 8 месеца. Правилно ли ще бъде всичко това? Целта ми е да имам повече време за отглеждане на детето преди да почвам работа. Предварително благодаря за съвета!
beninda
ОТГОВОР: По казуса трябва да се уточни, дали ще се използва отпуск за бременност и раждане, който според чл. 163 от КТ е 410 дни, като 45 задължително се използват преди раждането, или в случая става въпрос за отпуск за отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст, т.е. детето вече е родено и е изтекъл отпускът от 410 дни?
beninda
ОТГОВОР: По казуса трябва да се уточни, дали ще се използва отпуск за бременност и раждане, който според чл. 163 от КТ е 410 дни, като 45 задължително се използват преди раждането, или в случая става въпрос за отпуск за отглеждане на малко дете до 2 годишна възраст, т.е. детето вече е родено и е изтекъл отпускът от 410 дни?
Държа да отбележа, че при назначаването на работа в частната фирма, осигурителят трябва да осигурява служителката за всички социални рискове (сред които е и майчинството), т.е. по чл. 4 от Кодекса за социално осигуряване.
Ако се касае за раждане на дете, то тогава сме в хипотезата на чл. 163 от КТ и би следвало да се получават следните осигурителни плащания: по чл. 49 от КСО:
Чл. 49. (1) (Доп. – ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5.
След изтичане на 410-те дни (45 преди раждане и 365 след раждането) обезщетението се определя съгласно чл. 53 от КСО:
Чл. 53. (1) (Изм. – ДВ, бр. 1 от 2002 г.)След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
По повод на въпроса за изплащане на обезщетенията от фонд „Безработица”.
След като бъде назначена служителката в частната фирма, предполагам, че тя вече ще е придобила повече от десет години осигурителен стаж и ще има право пак да отиде да се регистрира в „Бюрото по труда”. Тогава ще има право да използва 7 или 8 месеца още обезщетение в зависимост кога е придобила десет годишния трудов стаж. Важно е след сключване на трудовия договор с частната фирма, служителката да се дерегистрира от бюрото по труда, за да й е чисто досието там.
Обезщетението, което ще получава там се определя от Чл. 54б. от КСО (Нов – ДВ, бр. 1 от 2002 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 112 от 2003 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ за последните 9 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния и по-голямо от максималния дневен размер на обезщетението за безработица.
(2) (Изм. – ДВ, бр.. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Минималният и максималният дневен размер на обезщетението за безработица се определят ежегодно със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Николай Баташки, адвокат
Powered by Ultimate Social Comments